fbpx

Níže publikujeme rozhovor s Annie Yang, která v červnu 2017 navštívila na naše pozvání Českou republiku. Annie je bývalou obchodnicí se starožitnostmi v Číně. V rámci svého povolání často jezdila do Londýna. Věnuje se cvičení Falun Gong a kvůli tomu byla zavřena do pracovního tábora.

V něm musela například sedět bez pohnutí po dlouhou dobu, či zažívat další trápení, která zde zmiňuje.

Byla jste uvězněna v čínském pracovním táboře. Z jakého důvodu?

Pouze kvůli mé víře ve Falun Gong.

Mučili vás během vašeho pobytu v táboře?

Ano. Prošla jsem těžkým mučením. Poté, co mě uvěznili… co ti policisté dělají, je, že se snaží donutit nás vzdát se své víry. Jakýmkoli možným způsobem. Když jsem byla v táboře, vzali mi všechna má základní lidská práva. Abyste byl člověkem, musíte jíst, musíte pít, musíte spát, jít na toaletu, umýt se. Ale všechno tohle mi vzali.

Každý den, každé jídlo… dali mi jen jeden krajíc chleba a dvě polévkové lžíce čínské ovesné kaše. Ta byla udělána pouze z rýže a vody. Tedy takto malé množství je pouze pro přežití.

A bylo vám ubližováno i jinými způsoby?

Když jsem byla v pracovním táboře, teplota v létě dosahovala 40 stupňů. Každý den jsem dostala k pití jen půl litru vody. Na 24 hodin. A tak když jsem měla žízeň, mohla jsem použít vodu jen k tomu, abych si osvěžila rty.

Protože jsem se odmítla vzdát svého přesvědčení, nebylo mi dovoleno jít spát a musela jsem se dívat na všechna ta videa očerňující a útočící na Falun Gong. Což jsou všechno lži.

Také mi při těch 40 stupních nebylo dovoleno, abych se umyla, převlékla se, umyla si vlasy, a to po dobu dvou týdnů. Po dvou týdnech jsem tak začala držet hladovku. A poté jsem dostala povolení se jednou umýt.

Pokaždé, když jsem chtěla na toaletu, musela jsem čekat dvě hodiny, tři hodiny či půl dne. Později jsem kvůli tomu přestala cítit, zda to opravdu potřebuji.

Řekla jste, že vás mučili, abyste se vzdala svého přesvědčení. Během svého pobytu v pracovním táboře jste se ho tedy nevzdala?

Tohle je skutečně otázka, na kterou nerada vzpomínám. Protože mé tělo bylo už velmi slabé, byla jsem mučena, neměla jsem v této situaci dostatek jídla a vody, a tak jsem párkrát zkolabovala. A tak za této situace jsem byla donucena zříct se své víry. Ale tenhle způsob mučení duševní mučení je ještě horší než fyzické. Protože tyhle věci, zříct se své víry, to je proti mému svědomí. To je proti mé vůli.

Poté, co jste se zřekla své víry, byla jste stále držena v pracovním táboře?

Ano, byla jsem izolována v místnosti, tmavé místnosti. Pouze s lidmi závislými na drogách. Protože tito lidé jsou využíváni, aby mučili lidi praktikující Falun Gong. A tak mě s nimi ponechali samotnou.

Jak dlouho jste tedy byla celkem vězněna?

Byla jsem tam rok a půl, ale původně jsem dostala dva roky.

Jak se vám podařilo dostat se z tábora ven dříve?

Myslím, že to bylo díky mezinárodní podpoře. Poté, co jsem byl zavřena, moji přátele ve Spojeném království a Americe žádali mé propuštění. Napsali mnoho dopisů vládě, lidskoprávním organizacím, Amnesty International, a tak byl můj případ opravdu vyzdvižen a získal mnoho pozornosti.

A jak jste se po svém propuštění dostala do Londýna?

Bylo to díky mé práci, měla jsem stále platné pětileté vízum.

Děkujeme za rozhovor.

 

Další rozhovory, které paní Yang poskytla serverům Echo24 a irozhlas.cz, si můžete přečíst zde: