fbpx

Enver Tohti je bývalý čínský chirurg, který navštívil na naše pozvání Českou republiku.

Enver jezdí po světě a vypráví lidem zejména o případu, kdy se musel na žádost primáře v nemocnici účastnit odběru orgánů z ještě živého člověka.

Jednou mu řekli, aby si připravil nástroje. Pak ho zavezli na odlehlé místo, které sloužilo jako popraviště, a sdělili mu, že z jistého postřeleného člověka má vyoperovat játra a dvě ledviny. Kolem bylo mnoho dalších, již mrtvých lidí. Událost pokryl během jeho návštěvy například Český rozhlas.

Zeptali jsme se jej krátce také na lidská práva Ujgurů v Číně.

Co je hlavním problémem mezi Ujgury v Číně a čínskou vládou?

Hlavním problémem je, že ujgurští lidé žijí v zemi nazývané Xinjiang. A nedávno začali Ujguři cítit, že se stali cizinci ve vlastní domovině.

Problém je například to, že když čínská společnost přijde do Xinjiangu, tak má projekt, ale nezaměstná místní obyvatele. Používají pracovníky z vnitřní Číny. Ale kvůli tomuto místní lidé ztrácejí svoji zemi, pracovní příležitosti, příjem… a tak chudnou.

To je ten hlavní problém.

Ale čínská vláda, na druhou stranu, prezentuje nelibost Ujgurů jako teroristický akt. Což není pravda. Ujguři jen chtějí, aby se jim dostalo spravedlivého zacházení. Kdyby se s nimi jednalo fér, neukazovali by odpor.

Kvůli tomuto nespravedlivému zacházení se ujgurští lidé snaží bránit svá práva.

Protože jsou to lidské bytosti, potřebují přežít. Samozřejmě potřebují příjem, potřebují zemi, najíst se. Když jim nedáte tuto příležitost, někteří z nich mohli učinit něco extremistického.

Ale většina z nich se stále snaží s tou situací nějak vyrovnat.

A tento problém, tak jak je prezentován čínskou vládou, je… špatný. Falešný. Také to, jak je prezentován ujgurským kongresem, je přehnané. A tak nikdo z nich nemluví pravdu. Proto potřebujeme nalézt tu realitu, pravdu, a prezentovat ji světu.

Jinak se nikam nedostaneme.

Je to o tom, že čínská vláda se věnuje rozdílům mezi minoritami. Věnují se rozdílům, a tak to vytváří napětí.

Jsou lidská práva ujgurských lidí omezována?

Ujgurští lidé… oni nevědí, co jsou lidská práva. Protože nikdy o demokracii neuvažovali. Nikdy neměli demokratickou společnost. A tak demokracie, lidská práva, to je pro ně cizí, nerozumějí tomu, o co se jedná.

Ale zároveň s tím se komunistická strana nikdy nestará o lidská práva nejen Ujgurů, ale vůbec všech lidí v Číně, včetně Číňanů a všech minorit v Číně.

Děkujeme za rozhovor