fbpx
David Matas mluvil o ilegálních transplantacích v Číně i se zástupci médií.

Mezi 8. a 12. červencem 2017 navštívil naši republiku David Matas.

David Matas je právník, který se mezinárodně angažuje v oblasti lidských práv, uprchlictví a imigraci. Je také autorem a výzkumníkem.

Do Prahy přijel, aby se zúčastnil 35. Mezinárodního kongresu o právu a duševním zdraví, který pořádala Karlova Univerzita. Během něj promluvil na téma zneužívání transplantací v Číně.

V rámci daného tématu je pan Matas uznávaným odborníkem a v lednu 2006 vydal společně s bývalým kanadským tajemníkem pro Asii a Tichomoří, Davidem Kilgourem, nezávislou vyšetřovací zprávu nazvanou Krvavá sklizeňNa základě telefonních nahrávek, svědectví a analýz dochází spolu k tomu, že se v Číně odehrávají ilegální odběry orgánů z vězňů svědomí.

V roce 2015 posléze napsal s D. Kilgourem a E. Gutmannem, autorem knihy Jatka, rozšířenou zprávu na téma ilegálních transplantací v Číně. Zpráva je dostupná online a jako důkazy k závěru, že se tyto zločiny v Číně skutečně dějí, využívá vyjádření samotných čínských doktorů, nemocnic a médií.

David Matas byl v neposlední řadě také členem kanadské delegace pro OSN a zastával pozice v Amnesty International, Mezinárodním výboru právníků, Kanadském židovském kongresu, nebo kanadské pobočce Helsinského výboru. Stále je seniorním právním poradcem v organizaci B’nai Brith Kanada.

V roce 2010 byl nominován na Nobelovu cenu míru a je jedním ze spoluzakladatelů mezinárodní koalice pro zastavení odběru orgánů v Číně.

David Matas vystoupil spolu s Davidem Kilgourem na konferenci TedX: http://endorganpillaging.org/davidmatasdavidkilgourattedx/