fbpx

Kampaň za záchranu právníka Kao Č’-šenga.

Lidé mu přezdívají „Svědomí Číny“. Narodil se v jeskyni a vyrostl v nesmírně chudých poměrech. Přesto se stal jedním z nejlepších čínských právníků. Být lidskoprávním advokátem v Číně ale vyžaduje obrovskou odvahu. Psychické ani fyzické mučení však Kaovo svědomí neumlčelo. Letos v srpnu byl Kao Č’-šeng opět unesen čínskou policií. Pomoci mu můžete zapojením se do kampaně „Kde je Kao?“ na sociálních sítích.

Kao Č’-šeng (Gao Zhisheng) pochází z nesmírně chudých poměrů, přesto se díky své píli a odhodlání stal jedním z nejvýznamnějších čínských právníků. Narodil se v roce 1964 na čínském venkově v jeskynním obydlí v provincii Šan-si. Jeho otec zemřel, když mu bylo jen 11 let. Kao pomáhal své matce uživit 7 sourozenců sběrem léčivých bylin v horách.

Rodina byla tak chudá, že si nemohla dovolit poslat chlapce ani na základní školu. Kao však po vzdělání toužil, a tak chodil poslouchat výklad učitele pod okna tříd. Na střední školu se dostal díky podpoře svého strýce. Protože v jeskynním bytě neměli ani hodiny, Kaova matka v noci téměř nespala a často pozorovala oblohu, aby mohla odhadnout, kdy má syna vzbudit do školy. Kao  chodil do školy každý den půldruhé hodiny pěšky, často o hladu.

Kao byl přijat na vyšší střední školu, ale nastoupit na ni nemohl. Musel odejít s bratrem pracovat do uhelných dolů. Matka tak rozhodla, aby zvýšila šanci na přežití všech dětí. Později Kao vstoupil do řad Čínské lidové osvobozenecké armády s nadějí, že konečně přestane hladovět. Z armády však byl brzy propuštěn a vydělával si na živobytí prodejem zeleniny. V novinách, do kterých zeleninu balil, se dočetl, že Čína má nedostatek právníků. Tehdy se rozhodl, že začne se samostudiem práva.

V roce 1995 úspěšně skládá advokátní zkoušku. Přijímá první případ pro bono, zastupuje chudého chlapce, který přišel o sluch. U soudu dosáhne nejvyššího odškodnění za lékařské pochybení v historii Číny.

Zastupuje horníky, obchodníky, tovární dělníky, politické aktivisty a jiné, kteří se stali oběťmi porušování lidských práv nebo s nimi čínské úřady nespravedlivě a nelegálně zacházely.

Obrat v jeho životě nastává, když Kao začne na vlastní pěst vyšetřovat případy pronásledování a mučení lidí věnujících se meditační praxi Falun Gong. V roce 2005 píše dopis čínskému prezidentovi a premiérovi, v němž žádá ukončení utlačování lidí z Falun Gongu. Uvědomuje si, jaké následky to pro něho bude mít, ale jeho svědomí a křesťanské přesvědčení mu nedovolí těmto věcem jen mlčky přihlížet.

Podrobnosti o případu Kao Č’-šenga a dalších lidskoprávních advokátů najdete zde:

Reakce přichází brzy, soudní úřad v Pekingu odebírá Kaovi právní licenci na rok. Ale tím to nekončí. V roce 2006 Kao jen o vlásek uniká pokusu o vraždu. Téhož roku je poprvé unesen čínskou tajnou policií a následně obžalován za „podněcování k podvratné činnosti proti státu“ a odsouzen ke třem letům vězení. Trest je pod mezinárodním tlakem změněn na podmíněný se zkušební dobou pěti let. Následuje nepřetržité sledování jeho rodiny, Kao je opakovaně unášen, vězněn i krutě mučen. Metody krutého fyzického i psychického mučení, které běžně v čínských věznicích podstupují praktikující Falun Gongu a o kterých Kao informoval i Evropský parlament, jsou teď aplikovány na jeho samotného.

V roce 2014 byl po třech letech věznění a krutého zacházení ve věznici v provincii Sin-ťiang propuštěn. Přestože byl Kao neustále sledován a byl držen v domácím vězení, podařilo se mu poskytnout unikátní rozhovor pro China Aid. Svým příznivcům sdělil:

Buďte si jisti, že nikdo a nic mne nemůže duševně zlomit. Ti, kteří mne pronásledovali, použili za posledních 9 let všechny možné prostředky, aby mne zlomili.“ Dále sdělil některé podrobnosti o svém věznění: „Samozřejmě jsem přišel o své fyzické zdraví. Život ve vězení byl naprosto příšerný, co se fyzického zdraví týče. Podle čínského zákona by uvěznění na samotce nemělo přesáhnout 15 dnů, mne tam ale drželi 3 roky. Cela byla zcela uzavřena a měla zhruba 7 m2. Často jsem s dozorci vtipkoval, říkal jsem jim: Vy měříte prostor svýma očima, ale můj prostor určuje mé srdce, váš prostor je omezený, ale můj je neomezený. Když zavřete oči, nevidíte nic, ale když já zavřu oči, vidím světlo. Myslím, že tato vnitřní síla se kultivuje krok po kroku. Zprvu jsem byl velmi vystrašený, vyděšený, plný strachu a úzkosti. Chci vlastně poděkovat svým nepřátelům, protože oni mi pomohli zbavit se těchto strachů. Když mne mučili poprvé, velmi jsem se bál, skutečně jsem se bál, ale podruhé už jsem se nebál. Proč jsem se nebál? Protože jsem věděl, že strach nepomůže, ale povede k většímu útlaku a krutosti. Mučili mne třikrát, bylo to nesmírně kruté. Později zkusili jinou taktiku: po dobu 96 týdnů pouštěli v mé cele přes reproduktor každý den tento slogan, denně ho pouštěli 38krát: „Komunismus nevyhnutelně zvítězí, kapitalismus jistě zemře. To je absolutní cíl lidské historie.“

Komunistická strana Číny se snaží 12 let odstranit Kaovo jméno z lidské paměti. Jeho popularita ale roste.

V roce 2011 se v Senátu PČR uskutečnil křest jeho knihy Za Čínu spravedlivější. V roce 2014 uspořádal spolek Lidská práva bez hranic na podporu Kao Č´-šenga koncert „Svědomí nelze koupit“, na kterém vystoupili např. Marta Kubišová, Jitka Hosprová, Jan Potměšil, Jan Budař, Olga Lounová a další.

Na záznam koncertu se můžete podívat zde:

Producenti pořadu Čína bez cenzury vytvořili plakát „Where’s Gao“. Odborníci na Čínu a situaci lidských práv v Číně jsou přesvědčeni o tom, že mezinárodní pozornost, například ve formě sdílení informací o pronásledovaných vězních svědomí na sociálních sítích, jim poskytuje určitou ochranu.

Podpořit Kao Č´- šenga můžete sdílením článku, videa nebo plakátu, který se můžete stáhnout zde:

http://bit.ly/wheresgao