fbpx

Kampaň na záchranu kanadské podnikatelky čínského původu Sun Čchien, vězněné za to, co je jejím základním právem.

Její případ je pouze „vrcholem ledovce“ v osmnáct let dlouhém pronásledování v Číně. Kanaďané bojují za propuštění jejich občanky z čínského vězení. Pomozme i my!

Příběh paní Sun Čchien

Sun Čchien (Sun Qian) je podnikatelka původem z Číny, která se přistěhovala do Kanady jako investorka a stala se kanadskou občankou. V Číně založila společnost Beijing Leadman Biochemistry a dostala se na seznam nejbohatších lidí Číny v žebříčku Hurun Report za období od roku 2012 do roku 2016.

Podle jejích příbuzných se začala v roce 2014 věnovat meditativním cvičením metody pro rozvoj těla a mysli zvané Fa-lun Kung (Falun Gong), což jí pomohlo zotavit se z chronických zdravotních obtíží. To je také začátek příběhu jejího uvěznění a mučení.

Dvacet policistů v civilu vtrhlo do její rezidence v Pekingu v únoru 2017. Během pěti měsíců je zadržována v samovazbě. Podle jejího právního zástupce byla v cele těsně spoutána k židli a mučena vězeňskými dozorci, kteří jí do obličeje vyprázdnili pepřový sprej a zakryli obličej látkou, aby zesílili účinky chemikálie. Nedovolili jí po 10 dní vyměnit oblečení a spát mohla jen s rukama spoutanýma za zády.

Čínské úřady uvedly, že byla zadržena na základě vágního obvinění z „užívání kacířské náboženské organizace k podkopávání zákona“. I když se majetek její rodiny pohybuje nad hranicí 10 miliard korun, bylo pouhé její soukromé cvičení Falun Gongu pro čínské úřady dostatečným důvodem k jejímu zatčení. Čínský režim duchovní hnutí Falun Gong tvrdě potlačuje od 20. července 1999, když počet jeho příznivců o 10 milionů překročil počet členů komunistické strany.

Matka paní Sun Čchien se pokoušela v Číně soudit s pekingskými policejními orgány ve věci uvěznění a mučení své dcery. Nejvyšší prokuratura v Pekingu však dosud odmítala připustit podání stížnosti, natož se případem hlouběji zabývat.

Podpořte petici za propuštění Sun Čchien

Miss World Kanada, Anastasia Lin, spustila petici za její propuštění. Podpořte ji také!

Více informací o případu paní Sun Čchien naleznete v tomto PDF.