fbpx

Níže přinášíme krátký přehled hudebních skupin, které by nemohly, přinejmenším část svých skladeb, zahrát v komunistické Číně.

Článek publikujeme jako doklad toho, že cenzura hudby v komunistických režimech není jen věcí proběhlé studené války mezi Ruskem a USA, ale setkáme se s tím i dnes.

Zmíněné příklady se týkají Číny, neboť oproti jiným komunistickým zemím má velké publikum a některým zahraničním interpretům umožňuje, aby na jejím území vystoupili, což je značný rozdíl například oproti Severní Koreji.

System of a down – Hypnotize / Hypnotizovat

Skladba metalové skupiny System of a Down zmiňuje zločiny na náměstí Nebeského klidu, které se udály v Číně v roce 1989. Proběhly tehdy demonstrace studentů za demokracii, svobodu tisku a svobodu projevu. Komunistický režim je násilně potlačil tanky a nejméně stovky protestujících byly zabity.

Událost podléhá do dnešní doby cenzuře na čínském internetu.

Zpěvák skupiny, Serj Tankian, zpívá již v úvodu:
„Proč se nezeptáte dětí na náměstí Nebeského klidu?
Byla snad móda důvodem, proč tam byli?
Oni to maskují, zhypnotizují,
Televize tě přiměla tomu uvěřit.“

Guns’n’Roses – Chinese Democracy / Čínská demokracie

Zatím poslední album skupiny z roku 2008 obsahuje stejnojmennou skladbu, která se věnuje demokracii v Číně. Album je v Číně oficiálně zakázáno.
Vládu čínského komunistického režimu označuje jako vládu „železné pěsti“ a poměrně jím opovrhuje.

V textu se vyskytuje také nepřímá zmínka o lidskoprávních zločinech vůči spirituální skupině Falun Gong, která je v Číně pronásledována od roku 1999. Dle vládních statistik bylo cvičenců této meditace s morální složkou více než členů komunistické strany.
Text se věnuje absurditě propagandy, která byla po začátku pronásledování nařízena tamním médiím,
se slovy: „Sveď to všechno na Falun Gong“.

Skladba není jedinou, která se v albu této skupiny věnuje lidským právům. Píseň Madagascar z daného alba obsahuje v textu věty z projevu aktivisty Martina Luthera Kinga, jr., z roku 1967.

Beatles – Revolution / Revoluce

Na tento seznam hudebních skupin je také dobré zařadit skupinu Beatles jako jednu z nejznámějších, které by se v minulosti do Číny nedostaly.

Z jistého pohledu píseň Revoluce od Beatles obsahuje narážky na to, že čínská komunistická strana nemůže změnit svoji nedobrou podstatu, či tak není ochotna učinit, co se týče její ústavy.

Přímo poté skladba ukazuje na „nepopularitu“ komunismu, skrze předsedu Mao Ce-tunga, zakladatele čínské komunistické strany:

„Ale pokud nosíš obrázky předsedy Maa,
Nikdy neuděláš na nikoho dojem“

Björk – Declare Independence / Vyhlaste nezávislost

Zpěvačce z Islandu nebyl znemožněn vstup do Číny na základě textu její písně, ale jejího projevu, ke kterému píseň využila. V roce 2008 věnovala svoji skladbu během koncertu v Šanghaji osvobození Tibetu tím, že ji několikrát prokládala slovem „Tibet“.

Tehdejší čínský ministr kultury se vyjádřil, že prezentace písně nebyla schválena a způsobila „nespokojenost u širšího publika“.

Téma Tibetu bylo v hudbě obsaženo již nesčetněkrát a zástup umělců, kteří by se díky tomu do Číny nedostali, je poměrně značný. Mezi dalšími lze zmínit známého skladatele Philipa Glasse či skupiny R.E.M., Red Hot Chilli Peppers, Foo Fighters nebo zpěvačku Alanis Morissette, kteří se v minulosti účastnili série koncertů za podporu osvobození Tibetu.