Tisková zpráva – Číňan hledá tělo svého bratra na výstavě (CZ)
Přání pana Huanga (EN)
Povolení zastupovat pana Huanga (EN)
České trestní oznámení potvrzené policií jako převzaté (občanské průkazy byly z něj odebrány)(CZ)

PRAHA – 13. července 2017 Huang Wanqing, Číňan žijící v Americe, podal na Policii ČR trestní oznámení, v němž žádá o pomoc při hledání svého nezvěstného bratra. Domnívá se totiž, že jeho tělo může být na výstavě Body The Exhibition v Praze.

Jeho bratr, Huang Xiong, byl v Číně stíhán kvůli svému náboženskému přesvědčení. V důsledku perzekucí byl nejprve zavřen do pracovního tábora. Poté byl propuštěn a monitorován, ale kvůli obavám z další perzekuce sebe a svých blízkých raději opustil svůj domov. Posléze se stal nezvěstným. Naposledy byli s bratrem v kontaktu v roce 2003, při telefonátu z města Šanghaj. Po této době ale policejní úředník z města Šanghaj nezávislým vyšetřovatelům v telefonním rozhovoru uvedl, že je s jeho situací obeznámen, ale nemůže k jeho případu sdělit více podrobností. Protože byl Huang Xiong pronásledován způsobem, který mu odnímal základní lidská práva, jeho bratr se domnívá, že mohl v čínském vězení přijít o život.

Výstavy lidských těl již dlouhou dobu vzbuzují pochybnosti kvůli nedoloženému původu těl a neexistujícím souhlasům zesnulých se svým posmrtným vystavováním.

Tom Zaller, ředitel americké společnosti Imagine Exhibitions, od které jsou těla na pražské výstavě zapůjčena, uvedl, že spolupracuje s lékařem v Číně, který sbírá neidentifikovaná těla. Protože bratr pana Huang Wanqinga používal k zakrytí své identity falešné jméno, aby ochránil své příbuzné před další perzekucí, je možné, že jeho tělo mohlo sloužit jako jedno z „neidentifikovaných“ čínských těl, která byla využita pro výstavu v Praze.

„O výstavách Bodies slýchám už dlouhou dobu, a zaslechl jsem, že mezi vystavovanými těly jsou také ostatky stoupenců Falun Gongu [čínské meditační cvičení, od roku 1999 v Číně tvrdě pronásledované, jeho stoupenci jsou v Číně zatýkáni a mučeni]. Doufám, že by česká policie mohla prošetřit, zda mezi nimi není i můj mladší bratr Huang Xiong. Můj bratr zmizel před 14 lety a já nikdy nepřestanu hledat pravdu, i kdyby existovala jen jiskřička naděje,“ uvádí Huang Wanqing. V trestním oznámení žádá, aby policii bylo umožněno vzít všechna těla a jejich části z výstavy Body The Exhibition pro provedení testů DNA, či jiných forenzních metod, za účelem určení totožnosti zemřelých.

Pan Huang se s žádostí o pomoc obrátil na českou organizaci Lidská práva bez hranic, která situaci lidských práv v Číně, stejně jako pozadí výstav Bodies, dlouhodobě monitoruje. „Rádi jsme pomohli panu Huangovi hledat jeho bratra na výstavě. Je mnoho lidí, kteří v důsledku perzekucí v Číně ztratili své příbuzné a teď musí přihlížet tomu, jak po světě putují výstavy plastinovaných těl, kde mohou být vystavováni pohřešovaní členové jejich rodin,“ uvedl Pavel Porubiak, projektový ředitel spolku Lidská práva bez hranic.

Nezávislý posudek ohledně Falun Gongu a zacházení s lidmi, kteří se mu věnují v Číně,
vypracovala například nezisková organizace Freedom House:
https://freedomhouse.org/report/china-religious-freedom/falun-gong

Kontakt pro média:

Kateřina Kudláčková
Telefon: 732 945 918
k.kudlackova@unseen.is